WEBINAR MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
Jak długo mogą żyć muzealia?
Prowadzenie: dr Janusz Czop
Wtorek 16 czerwca 2020 r., godz. 12:00
Zapisz się bezpłatnie:
Wydarzenie zakończyło się. Nagranie oraz informacje o kolejnych webinariach znajdziesz w wydarzeniu na Facebooku.
Przesyłając formularz potwierdzam zapoznanie się z klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.
Jak długo mogą żyć muzealia?
Życie muzealiów zależy od wielu czynników, ale bez wątpienia najważniejszym z nich są ludzie, a dokładnie pracownicy muzeów. To oni podejmują decyzje w temacie bezpieczeństwa i ochrony muzealnych zbiorów. Na nich też spada największa odpowiedzialność za powierzone im dziedzictwo, gdyż to właśnie oni decydują, jak długo będą trwały muzealia.

Aby takie decyzje podejmować w pełni odpowiedzialnie i w ich efekcie rzeczywiście wydłużać życie muzealiów, konieczna jest zarówno świadomość zagadnienia jak i profesjonalna wiedza, które najkrócej mówiąc zawierają się w terminie „konserwacja muzealna".

Dlatego też w pierwszej części webinaru opowiemy jaka jest historia konserwacji muzealnej, przedstawimy jej charakterystyczne cechy i współczesną definicję. Po tej teorii „w pigułce" zaprezentujemy, na przykładzie Muzeum Fotografii w Krakowie, jak konserwacja muzealna realizowana jest w praktyce i tym samym postaramy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie.
Weź udział w webinarze
dr Janusz Czop
Pełnomocnik Dyrektora ds. Zarządzania Zbiorami w MuFo
dr Janusz Czop, konserwator dzieł sztuki, wieloletni pracownik muzealny. Specjalizuje się w konserwacji muzealnej i zarządzaniu zbiorami jako działalności opartej o interdyscyplinarną współpracę między specjalistami różnych dziedzin.

W latach 1992-2019 zatrudniony w Muzeum Narodowym w Krakowie (1997-2019 Główny Konserwator, 2013-2016 Wicedyrektor ds. konserwacji i przechowywania zbiorów), w 2003 pomysłodawca i organizator Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ w MNK - największego w Polsce muzealnego naukowo-badawczego laboratorium wspierającego ochronę dziedzictwa.

Od 2013 roku wykładowca na studiach podyplomowych Ochrona i Zarządzanie Kolekcją Muzealną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Od 2017 członek Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Ossolineum we Wrocławiu oraz Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Od 2019 roku pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie na stanowisku Pełnomocnika Dyrektora ds. Zarządzania Zbiorami oraz wypełnia zadanie Pełnomocnika Dyrektora NIMOZ ds. Centralnego Magazynu Zbiorów Muzealnych.
Zarezerwuj bezpłatne miejsce
Muzeum – jak to działa?
Przedstawiamy Wam nowy (i zarazem pierwszy!) cykl webinarów MuFo, w którym chcemy się z Wami dzielić naszą wiedzą, doświadczeniem oraz muzealną pasją. Od kilku lat nasze Muzeum przechodzi dynamiczne zmiany, a już w tym roku (jesienią!) otworzymy dla Was nasz pięknie wyremontowany oddział przy ul. Józefitów 16. W MuFo Józefitów zaprosimy Was do nowocześnie wyposażonych magazynów i pracowni. Będziecie mogli zapoznać się tam z pracą inwentaryzatorów, konserwatorów czy kustoszy. Ale zanim to nastąpi, spotkajmy się online.
Cykl webinarów MuFo „Muzeum – jak to działa?" będzie delikatnym przedsmakiem nowego programu Muzeum Fotografii w Krakowie, nad którym właśnie pracujemy.

W czerwcu zaplanowaliśmy dla Was dwa spotkania w sieci, a pierwsze z nich poświęcone będzie życiu muzealiów. Poprowadzi je Pełnomocnik Dyrektora MuFo ds. Zarządzania Zbiorami – dr Janusz Czop.
Muzeum Fotografii w Krakowie
#zostańONLINEzMuFo