WEBINAR MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
Muzeum Fotografii – co to znaczy?
Prowadzenie: Marek Janczyk
Wtorek 30 czerwca 2020 r., godz. 18:00
Zapisz się bezpłatnie:
Podaj numer telefonu, jeśli chcesz otrzymać link do webinaru przez SMS.
Przesyłając formularz potwierdzam zapoznanie się z klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.
Muzeum Fotografii – co to znaczy?
Cele główne funkcjonowania Muzeum Fotografii w Krakowie wyznaczają kluczowe dokumenty jak: strategia kolekcjonerska, badawcza oraz założenia polityki działań edukacyjnych. Chociaż zostały one udostępnione przez MuFo można odnieść wrażenie, że wciąż stosunkowo niewielu widzów znajduje czas, by się z nimi zapoznać. Chciałoby się powiedzieć – niestety, ponieważ w tych przejrzyście sformułowanych tekstach znaleźć można informacje odnoszące się nie tylko do zasad funkcjonowania muzeum, ale także szerokiej problematyki dotyczącej fotografii.

Przywołanie ich najważniejszych tez pozwoli na podjęcie refleksji nad realizacją celów stojących przed muzeum związanych z zastosowaniem kryteriów kolekcjonowania i pracy nad zbiorami w codziennej praktyce. Zaskoczenie może budzić rozległość i nieoczywistość problematyki dotyczącej tych zagadnień. Fotografie okazują się bowiem wyjątkowymi artefaktami, w sposób złożony korespondującymi z rzeczywistością, dzięki czemu powstaje inrygująca relacja łącząca obiektywizm mechanicznej rejestracji z subiektywnością wyborów odzwierciedlających intencje i wrażliwość autora.
Weź udział w webinarze
Marek Janczyk
Kustosz w Dziale Fotografii i Technik Fotograficznych MuFo
Marek Janczyk – historyk sztuki, absolwent UJ. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie. Kurator wystaw i projektów, autor publikacji poświęconych dawnej i współczesnej fotografii. Należy do Stowarzyszenia Historyków Fotografii.
Zarezerwuj bezpłatne miejsce
Muzeum – jak to działa?
Przedstawiamy Wam nowy (i zarazem pierwszy!) cykl webinarów MuFo, w którym chcemy się z Wami dzielić naszą wiedzą, doświadczeniem oraz muzealną pasją. Od kilku lat nasze Muzeum przechodzi dynamiczne zmiany, a już w tym roku (jesienią!) otworzymy dla Was nasz pięknie wyremontowany oddział przy ul. Józefitów 16. W MuFo Józefitów zaprosimy Was do nowocześnie wyposażonych magazynów i pracowni. Będziecie mogli zapoznać się tam z pracą inwentaryzatorów, konserwatorów czy kustoszy. Ale zanim to nastąpi, spotkajmy się online.
Cykl webinarów MuFo „Muzeum – jak to działa?" będzie delikatnym przedsmakiem nowego programu Muzeum Fotografii w Krakowie, nad którym właśnie pracujemy.

W czerwcu zaplanowaliśmy dla Was dwa spotkania w sieci. Za nami już pierwsze z nich, poświęcone życiu muzealiów, które poprowadził Pełnomocnik Dyrektora MuFo ds. Zarządzania Zbiorami – dr Janusz Czop. Tym razem spotkamy się z kustoszem Działu Fotografii i Technik Fotograficznych, Markiem Janczykiem, by porozmawiać o zbiorach fotografii MuFo.
Muzeum Fotografii w Krakowie
#zostańONLINEzMuFo